Okapy kuchenne

Okap kuchenny. Sprzęt AGD do kuchni. Zabudowa Kuchni. Okapy Kuchenne.
okap-nowoczesny

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD, coraz częściej stosowany w kuchniach. Jest on niezbędny dla komfortu użytkowania nie tylko kuchni, ale i pomieszczeń sąsiadujących z nią. Głównym zadaniem okapu kuchennego jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów, jak również pochłanianie pary wodnej i cząsteczek tłuszczu, powstałych w procesie gotowania.

Dokonując  wyboru określonego modelu okapu kuchennego należy zapoznać się z jego parametrami wybierając najbardziej optymalne rozwiązanie, zarówno pod względem wyglądu, ceny, jak i możliwości zastosowania. Coraz częściej okapy kuchenne, poza użytecznością, stanowią także dodatkowy element wystroju kuchni. Pierwszą i najważniejszą decyzją jest wybór rodzaju okapu kuchennego. Decyzja ta zdeterminowana być musi możliwościami zamontowania okapu w kuchni. Wśród rodzajów okapów wymienić bowiem można wyciągi, bądź pochłaniacze. Podczas gotowania potraw w kuchni okap kuchenny jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia kuchni. Co prawda nie jest tak niezbędny jak np. lodówka, bez której żadna kuchnia nie może prawidłowo funkcjonować.

Różnią się one od siebie zasadniczo, zarówno efektywnością działania, jak również sposobem montowania. Wyciągi stanowią lepsze rozwiązanie, ponieważ w wyniku ich działania wchłonięte z kuchni powietrze jest częściowo oczyszczane i odprowadzane na zewnątrz budynku. Aby to działanie było możliwe i sprawne, okapy – wyciągi muszą posiadać bezpośrednie dojście do kanału wentylacyjnego w pomieszczeniu. Kolejnym zaleceniem przy zastosowaniu tego urządzenia jest stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w celu uzupełnienia powietrza wydalonego. Z kolei pochłaniacze to urządzenia, które wciągają powietrze z kuchni, oczyszczają je dzięki zastosowanym filtrom i oddają z powrotem do pomieszczenia. W tymi rodzajami okapów kuchennych wiążą się bezpośredniego typy okapów. Wśród nich wymienić można: przyścienne, narożne, wyspowe, teleskopowe, oraz podszafkowe.

Przyścienne okapy montuje się do ściany; tak samo narożne, tyle, że w rogu. Okapy wyspowe montuje się z kolei do sufitu. Wszystkie powyższe rodzaje okapów to zazwyczaj wyciągi, w których od pochłaniacza poprowadzona jest zabudowana rura, odprowadzająca zanieczyszczenia do kanału wentylacyjnego. Z kolei dwa pozostałe typy okapów to głównie pochłaniacze, składające się jedynie z elementu pochłaniającego. Oba rodzaje montowane są w dolnej części szafki kuchennej, a różnica polega na tym, iż w okapach teleskopowych istnieje możliwość wysunięcia dodatkowego urządzenia zwiększającego powierzchnię pochłaniacza. Dokonując więc wyboru określonego modelu okapu kuchennego należy najpierw dokonać wyboru rodzaju urządzenia, po czym zdecydować się na określony typ, z uwzględnieniem jego umiejscowienia pośród innych elementów wyposażenia kuchni.

Aby okap spełnił oczekiwania użytkowników, przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych elementów, takich jak: wydajność, liczoną przez średnią ilość razy przefiltrowania całego powietrza kuchni w ciągu godziny; poziom hałasu wydawanego podczas pracy w każdym trybie; jakość i rodzaj oświetlenia, sposób sterowania urządzeniem, jak również jego wygląd zewnętrzny. Ten ostatni element jest równie ważny, jak wszystkie inne, szczególnie obecnie, kiedy okapy kuchenne coraz częściej stanowią ważny element dekoracyjny kuchni, kształtujący jej design. Rodzaj zastosowanego okapu powinien być oczywiście dopasowany do rodzaju zabudowy kuchennej. Wybrać można albo okap nowoczesny, albo też rustykalny. Ważnym także jest, aby rozmiar okapu był zbieżny z rozmiarem płyty grzewczej, nad którą ma być zamontowany. Aktualnie producenci prześcigają się w tworzeniu i oferowaniu nowych rozwiązań, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania nabywców. Zachłyśnięci wyglądem okapu kuchennego, nie możemy jednak pominąć wszystkich innych elementów, które decydują o jego użyteczności i możliwości wypełnienia podstawowego zadania, dla którego jest on nabywany.